Neden Kış Lastiği? 30OCA
Neden Kış Lastiği?

Kış Lastikleri Hakkında Bilmeniz Gerekenler!

 

Kış ayına az bir zaman kala kış lastikleri kullanıma dair şuurun uyanması ve ikaz mahiyetini arz etmesi açısından bu makaleyi kaleme alıyoruz. Bildiğiniz gibi ülkemizde kış lastikleri kullanmak zorunlu hale getirildi ancak kısa zaman önce kimsenin kış lastikleri gerçeğinden haberi yoktu. Zorunluluk getirilmesi, bir nebzede olsa işin ehemmiyetinin daha da farkına varılmasını sağladı. Tabi yine de kış lastiği denilince neyin kastedildiği tam anlamıyla bilinmemektedir. Makalemizde bu konuyu derinlemesine irdelemek suretiyle kış lastikleri hakkında bilgi edinmenizi sağlayacağız.

 

Sürücüler kış lastiklerini sadece kışın kullanabileceklerini sanırlar. Hatta don ve buzlanmanın olduğu zamanlarda kullanılan bir lastik çeşidi olarak kış lastiğine bakarlar. Ancak bunun yanında yağmurlu havaların başlamasıyla beraber 7 derecenin altında seyreden hava koşullarında kış lastikleri daha da güven sağlar.

 

 

Neden peki?

 

Yaz lastikleri soğuk havalarda sertleşmeye başlar. Buda yol tutuşunu dolayısıyla güvenilir bir sürüş deneyiminin düşmesine neden olur. Kış lastiklerinde ise bu şekilde bir sorun yoktur. En soğuk havalarda bile sertleşme yapmaz ve yol tutuşunda düşme olmaz. Kış lastikleri 7 derecenin altındaki soğuklara dayanabilecek şekilde üretilmektedir. Buda özel kullanılan kauçuk sistemiyle ortaya çıkmaktadır. Yaz lastikleri ise hafif bir soğukta bile esnekliğini kaybeder tutuş kabiliyetini dumura uğratır.

 

Kış lastikleri organik kauçuklardan imal edilerek kışın arabaların yol emniyetinin sağlar. Yapılan testlerde karla kaplanan bir yolda 50 km hızla kar lastiğine sahip aracın fren yaparak durma mesafesi 35 metre olmuştur. Aynı test yaz lastiğine sahip bir araçla denenmiş ve 8 metre farkla ancak duruş gerçekleşmiştir. Burada 8 metrenin anlamı iki arabanın sığabileceği bir mesafeyi ifade ediyor.

 

 

Kışın daha güvenli bir sürüş gerçekleşmeli

 

Kış ayları hava şartlarının olumsuz olduğu zamanlardır. Bu nedenle yaz lastiklerinin kullanılmaması gerekir. Yapılan araştırmalar gösteriyor ki kışın gerçekleşen kazalar yazın gerçekleşen kazalardan 6 kat daha fazladır. Gerçekten de kaza ihbarlarının ve trafik kazası ölümlerinin çoğu kış mevsiminin en şiddetli zamanlarında yaşanmaktadır. Yaşanan kazalara karışan araçların ise kar lastiklerine sahip olmayan araçlar olması, işi daha da düşündürücü kılmaktadır.

 

 

Bazı kişiler kış lastik fiyatları konusuna odaklanarak, araçlarına kış lastikleri takmaktan caya bilmektedir. Bu durum insan güvenliğinin hiçe sayılması anlamına geliyor. Çünkü sadece kendi canınızı değil, trafikte seyir halinde olan diğer kişilerinde canı da tehlikeye atılıyor. Kış lastik fiyatları, yaz lastiklerine göre daha fazla ücretten satılmaktadır. Bunun sebebi özel kauçuk sistemiyle üretilmesi ve böylece yol emniyetinin sağlanmasıdır.

 

ÜCRETSİZ TEKLİF AL

Bizi hemen şimdi arayarak siz de uygun fiyatlarımızdan yararlana bilirsiniz