Dikmen Lastikçi Oto Lastiğin Yapısı 31OCA
Dikmen Lastikçi Oto Lastiğin Yapısı

Çapraz Karkas

Havalı oto lastik yapısındaki kat kordlarının topuğa kadar genişleyerek, taban merkezine 90°'den oldukça az olmak üzere farklı açılarda sarılması durumunu tarif eder.

Oto Lastik Dönme Direnci

Kısaca tekerleğin dönmeye karşı gösterdiği dirençtir. Dönme direnç kuvveti; tekerleğin dönmesi esnasında, yol ve/veya lastiklerin şekil değiştirmelerinden kaynaklanır. Dönme direnci ne kadar az olursa, lastiğin dönme işlemi için ihtiyacı olan enerji de o kadar az olur. Bu da yakıt tasarrufu ve yüksek kilometre performansına olanak sağlar.

Güvenlik Hakkında 2 Kavram

Pasif Güvenlik

Araç yapısının yolcuları koruma kapasitesidir, kaza anında yaralanmaları sınırlandırır. ( Örnek: hava yastığı.) Sürücünün aktif hareketini gerektirmez.

Aktif Güvenlik

Aracın temas kaybı ya da kaza anında tüm parçaları arasındaki etkileşimi ifade eder. Bu anlamda lastikler en önemli parçayı oluşturur. Sürücünün hareketleri kontrol olasılıklarını artırır.

Lastik Hakkında Öneriler

Kendi güvenliğiniz için lastiklerinizi ayda en az 1 kere olmak üzere düzenli olarak kontrol ettirmelisiniz. Lastiğinizdeki hasarlar veya düzensiz aşınma, yanlış şişirme basıncı, ayarsızlık, balanssızlık veya süspansiyon bozuklukları nedeniyle oluşuyor olabilir. Bu sorunlar lastiklerinizin performansını etkileyerek, güvenliğinizi tehlikeye atabilir. Lastikleriniz kontrolü için en yakın Yetkili Servis'ten yardım almalısınız. Lastikleriniz yerle tek temas noktanızdır, lastiklerinize iyi bakın!

Lastik Yaşlanması

Lastikler kullanılmasalar ya da az kullanılsalar bile yaşlanırlar. Sırtta veya yanak kauçuğunda oluşan çatlaklar, bazen karkas deformasyonuyla birleşerek lastiğin yaşlandığına işaret eder. Eski ve yaşlanmış lastiklerin, lastik uzmanları tarafından kontrol edilip daha fazla kullanımlarının uygun olup olmadığının belirlenmesi gerekir. Karavan ve römorklarda bulunan lastikler uzun süreli parkta kaldıkları için, sık kullanılan lastiklere oranla daha hızlı yaşlanır ve çatlarlar. Bu gibi durumlarda yükü lastiklerden kurtarmak ve lastikleri sararak direk ışıktan korumak gerekir. Yedek lastiklere özellikle önem gösterilmelidir. Eskiyen veya yaşlanan yedek lastikler çok dikkatli kullanılmalı ve mümkün olan en kısa zamanda yenisiyle değiştirilmelidir.

Kilometre Performansı

Düzenli olarak kullanıldığında lastikler yoldaki dönme hareketinden dolayı doğal olarak aşınırlar. Lastiğin dayanıklılık süresi araca, lastiğin kullanıldığı yüzeye, kullanım tarzına ve lastik bileşenleri gibi çeşitli faktörlere bağlıdır.

Run-flat Lastikler

Kendinden destekli veya Run-flat lastikler, radyal yapıya sahip, herhangi bir teknolojik çözümle (Örnek: güçlendirilmiş yanak) uygun tekerleğe monte edilmiş ve destekleyici parçalardan yoksun havalı lastiğin, aracın belirlenmiş hız ve mesafede, patlak halde giderken temel lastik fonksiyonlarını gerçekleştirmesi ile tanımlanır. (ETRTO'nun 2005 standart kitapçığından)

Lastik Şişirme Basıncı

Lastikler aracınız ve yol arasındaki tek temas noktanızdır. Şişirme basıncı, güvenli sürüş performansı, km performansı ve yakıt tüketimini etkileyen çok önemli bir faktördür. Olması gerekenden yüksek veya düşük basınç, lastiğinizin performansını olumsuz yönde etkileyecektir. Bu nedenle her zaman doğru basınç değerini sağlamak önemlidir. "Önerilen şişirme basıncı seviyelerinin bulunmadığına dikkat edin. Doğru şişirme basıncı araç üreticisi tarafından belirlenir ve araç kullanım bakım klavuzunda bulunur. Şişirme basıncı kontrolü sadece lastikler soğuk olduğunda yapılmalıdır. Lastikler en az 1 saat kullanılmadığı ya da 2-3 kilometre çok düşük hızda kullanıldığında soğuk kabul edilirler. Lastiğinizin basıncını soğukken düzenli olarak kontrol edin. Özellikle seyahate çıkmadan önce lastiklerinizi kontrol edin ve yedek lastiğinizi de unutmayın!

Araç Lastik Şişirme Basıncı:

Belirtilen değerleri aşmak, insanların hayatlarını tehlikeye atabilir.
İzin Verilen Maksimum Basınç Limit bar ARAÇ
- T'ye eşit yada asağısında (190 km/s) 3,2
- H'ye eşit yada yukarısında(210 km/s) 3,5
- Hepsi güçlendirilmiş 3,5
GEÇİCİ KULLANIM (Mini-yedek)
- Hepsi Aracın kullanım ve bakım kitapçığında belirtilen şişirme basıncından + 0,5 bar
Yedek lastik basıncı, araçta takılı olan lastiklerin maksimum basınç değerlerinden biraz daha fazla olmalı. Radyal lastikler için: +0,2 bardan +0,3 bara (+3'ten +4,5 psi)

Lastik bakımı için 10 öneri


1- Lastik basınçlarını, lastik soğukken düzenli olarak kontrol ettirin. Lastikleriniz sürüş nedeniyle sıcakken, basıncı tavsiye edilen soğuk basınç üzerine çıkacağı için, havasını kesinlikle azaltmayın (yedek lastikler dahil).
2- Lastikler aşındığı zaman mutlaka değiştirin. (aşınma sadece tek tarafta olsa bile).
3- Araç ayarlarını düzenli olarak kontrol edin, etkiler ve düzensiz aşınma konularını takip edin.
4- Lastiklerin düzenli olarak balansını yaptırın, özellikle de titreşim durumunda.
5- Darbe ve delinmeler olduğunda, lastiğin içini de kontrol ettirin.
6- Yağ ve çözücülerin olduğu yerlere aracınızı park etmeyin. Bu maddeler lastikte hasara sebep olacaktır.
7- Hız kodu ve yük endeksine her zaman uyun.
8- Radyal lastikler (yeni olsalar bile) her zaman arka aksa takılmalıdır; kış ve çivili lastikler tüm set olarak yerleştirilmelidir.
9- Sürüş stili ve hız lastik ömrünü direk olarak etkiler.
10- Lastiklerinizin genel durumunu düzenli olarak güvendiğiniz bayiye kontrol ettirin.

Dikmen Lastikçi

ÜCRETSİZ TEKLİF AL

Bizi hemen şimdi arayarak siz de uygun fiyatlarımızdan yararlana bilirsiniz