Dikmen Lastikçi Run Flat Lastik Nedir? 31OCA
Dikmen Lastikçi Run Flat Lastik Nedir?

Run Flat Lastik Nedir?

Run Flat Lastik Teknolojisi

Run Flat Lastik Nedir?Run Flat lastikler güvenlik demektir. Bu teknoloji ile üretilen lastikler, acil durumlarda aracınızı daha iyi kontrol etmenizi ve hava basıncında önemli seviyede düşüş olması durumunda bile güvenli sürüşe devam etmenizi sağlar.
Run Flat lastikler ile hasar halinde bile sürüşe devam edebilirsiniz. Yani, çok yağmurlu bir havada lastiğiniz hasar görse bile, Pirelli Run Flat teknolojisi sayesinde yedek lastikle uğraşmak zorunda kalmazsınız. Bunun yerine sınırlı bir zaman içinde aracınızı kullanmaya devam edebilirsiniz.

Acil durumda maksimum güvenlik seviyesini devam ettirmek için, Run Flat lastikler belirli hız ve mesafe parametrelerine uyularak kullanılmalıdır (80km/h ve 80km ya da 50mph ya da 50 mil). Bu kısıtlamalardan dolayı, basınç kaybı halinde kullanıcıya uyarı gönderecek Lastik hava basıncı izleme sistemi kullanılması bu araçlarda zorunludur.

Kullanım Şartları

Run Flat lastikler takıldıkları araçların teknik özellikleri dikkate alınarak geliştirilmiştir. Dolayısıyla, Run Flat lastikler sadece bu özelliklere sahip olarak üretilen araçlarda kullanılabilir.

Run Flat lastikler mutlaka Lastik Hava Basıncı İzleme Sistemi ile birlikte kullanılmalıdır. Lastiklerin takılması ve Basınç izleme sisteminin montajı yetkili bayiler tarafından yapılmalıdır.

Pirelli, basınç kaybı yaşandıktan sonra, Run Flat lastiklerinin 80 km (50 mil) mesafeye kadar 80km/s (50mph) hızla kullanılabileceğini garanti eder. Kullanım ve güvenlik klonularında her zaman araç üreticilerinin tavsiyelerini göz önünde bulundurunuz.

Düşük hava basıncı uyarısı geldikten sonra, diğer lastiklerin ve basınç izleme cihazının durumu bir yetkili bayi tarafından kontrol edilmelidir. Patlamaz LastikBir lastik, hasarlandıktan sonra ne kadar süreyle ve hangi şartlarda kullanıldığı bilinemeyeceği için tamir edilmemeli, yenisi ile değiştirilmelidir.

Hasarlı ya da düşük hava basıncı ile kullanılmış Run Flat lastikler, hemen, aynı yük indeksi ve hız koduna sahip yeni bir Run Flat lastik ile değiştirilmelidir. Pirelli farklı yük indeksi ve hız kodunda sahip lastiklerin aynı araca takılmasını kesinlikle tavsiye etmemektedir.

Basınç kaybı yaşandıktan sonra, jantlar da hasarlanmaya karşı kontrol edilmelidir. Hasarlanmış ya da deforme olmuş jantlar yeni bir Run Flat lastik takılmadan once mutlaka yenisi ile değiştirilmelidir.

Run Flat Lastiklere Standart Bir Jant Takılabilir mi?

Run Flat lastikleri, standart jantlar ile kullanmak mümkündür, fakat Pirelli Run Flat lastiklerin kullanımı için özel olarak üretilmiş jantları kullanımını tavsiye eder çünkü bu jantlar, lastik hava basıncı sıfıra düştüğü durumlarda bile lastiğin janttan çıkmasını engelliyor. Standart janta takılan bir Run Flat lastiğin sıfır hava basıncı ile kullanılması durumunda, eğer Basınç sensörü ile birlikte kullanılıyorsa, lastik Run Flat özelliklerinin tamamını gösterecektir. Basınç sensörü, sürücünün hava kaybından haberdar edilmesi açısından kesinlikle gereklidir.

Run Flat Lastiklerden Biri Hasarlanırsa, Onu Standart Lastikle Değiştirmem Sorun Olur mu?

Pirelli, aynı aksta kullanılsa bile, araç üzerinde Run Flat ve standart lastiklerin birarada kullanılmasını tavsiye etmez. Run Flat lastikler, hasar durumunda lastiklerinizi kontrol ettirebileceğiniz ve gerekiyorsa yeni bir Run Flat lastik ile değiştirebileceğiniz yetkili satıcıya kadar gitmenizi sağlayacak şekilde dizayn edilmiştir. İstisnai ve acil durumlarda, Run Flat lastikler aynı yük indeksii hız kodu ve ölçüye sahip standart lastikler ile değiştirilebilir ancak bu durum geçici olmalıdır. Standart lastiklerin Run Flat lastikler ile aynı özelliklere sahip olmadığı ve en kısa zamanda yeni bir Run Flat lastik ile değiştirilmesi gerektiği unutulmamalıdır.

Normal Lastik Kullanan Aracıma Run Flat Lastik Takabilir Miyim?

Run Flat lastikler kullanılan araçların özellikleri gözönünde bulundurularak geliştirilmiştir. Bunun sonucu olarak, Run Flat lastikler sadece Run Flat lastik kullanacak şekilde dizayn edilmiş araçlarda kullanılmalıdır. Dolayısıyla bu konuyla ilgili sorularınız için araç üreticisine başvurmanız en doğrudu olacaktır.

Run Flat Lastik Tamir Edilebilir mi?

Hayır, güvenlik nedeniyle, Pirelli hasarlanmış Run Flat lastiklerin tamir edilmesini tavsiye etmemektedir. Düşük hava basıncı ile kullanılan, hasarlanmış Run Flat lastikler tamir edilmemeli ve en kısa zamanda yenisi ile değiştirilmelidir, çünkü hasarlanmış ve hava basıncı düşmüş lastiklerin hangi şartlarda ne kadar süreyle kullanıldığını bilmek mümkün değildir.

Run Flat Lastiklerin Sıfır Hava Basıncı İle Kullanıcılması Performansını Nasıl Etkiler?

80 km/s hız limiti aşılmadığı sürece, yanal kuvvetlerin düşmesi nedeniyle manevra kabiliyetinde çok az bir düşüş olur. Suda kızaklama ve frenleme özellikleri hemen hemen aynı kalır. Sıfır hava basıncı ile kullanırken, özellikle standart jantlar kullanılıyorsa, ani manevralardan kaçınmanız tavsiye edilir.

Basınç Sensörü Ne İşe Yarar?

Çok değişik özelliklere sahip basınç sensörleri bulunmaktadır. Dolayısıyla detaylı bilgi için araç üreticisine danışmanız gerekmektedir. Temel olarak iki farklı tipte basınç sensörü bulunmaktadır, indirect sistemler basınç düşüşüne bağlı olarak lastik dönüş hızındaki yavaşlamayı algılar ve sürücüye uyarı verir. Direkt sistemler ise lastik hava basıncını önceden ayarlanan basınç seviyesi ile karşılaştırarak basıncın düşmesi durumunda sürücüye uyarı verir.

Bir Lastiğin Run Flat Olduğunu Nasıl Anlarım?

Run Flat ibaresi lastiğin yanak kısmında bulunmaktadır. BMW için orjinal ekipman olarak üretilen lastiklerin yanak kısmında RSC de yazabilir.

Dikmen Lastikçi

ÜCRETSİZ TEKLİF AL

Bizi hemen şimdi arayarak siz de uygun fiyatlarımızdan yararlana bilirsiniz